Do redakcie nám dorazil prvý raport z EBH. Tým pádom môžeme odštartovať seriál tohtoročných raportov. Dnes teda úvodný diel od Stana Dolné Trhovište.
Prvý krát som sa aktívne zapojil do EBH ako súťažná stanica. Pár dní pred štartom strašne pršalo a mal som obavu, či sa vôbec dostanem na moje zaregistrované miestečko. Chcel som vyskúšať nedaleký kopček Vrch nad Hlbokým 343mnm, ktorý sa nachádza nad Tepličkami blízko Hlohovca. Som človek pohodlný a vyberám si miesta, na ktoré sa dá dostať autom 🙂
Kopec to síce nie je veľký, ale v jednom mieste je tam dosť strmé stúpanie a na rozmočenej hline sa kolesá šmýkali. Chudák Fordík mal čo robiť. Cúvol som asi o 100m nižšie a s poriadnym rozbehom som to dal. Zvyšný úsek už bol celkom v pohode. Dostal som sa na vrchol a začal vykladať veci. Pozeral som na hodinky a bolo mi jasné, že začiatok asi nestihnem. Pred touto akciou som sa totiž zúčastnil PMR štafety, ktorú organizoval Apache Znojmo a bol som vtedy na inom mieste. Naloženie vecí do auta, presun na druhý kopček, vykládka a stavba stožiara s anténou mi trvali dlhšie ako som prepokladal. Vonku bolo teplo, ale fúkal vietor a ten mi trošku spravil nervy. Mám taký blbý zvyk vykladať vercajch na kapotu auta. Položil som tam aj malé priesvitné vrecko s dvomi malými imbusovými kľúčmi, ktoré mám na zaskrutkovanie radiálov a doladenie dĺžky žiariča antény. Hľadal som vrecko a nebolo ho, Vietor ho odfúkol o niekoľko metrov ďalej, no v tom poraste sa to zle hľadalo. Nakoniec som ho našiel, postavil stožiar s anténou a zapol stanicu.
Nastalo to, čo som tušil. DX-y jeden za druhým, do toho naše stanice a bol to riadny guláš. Našťastie večer tie DX-y prestali a dalo sa normálne vysielať. Spojenia pekne pribúdali, ozývali sa stanice, ktoré som už poznal, no natrafil som na viacero staníc, s ktorými som dovtedy nemal tú česť.
Spojenie s exp. HelouKošice som nečakal, avšak čerešničkou na torte pre mňa bolo moje prvé spojenie s Michalom Svidník na kóte Ostrý vrch, ktoré mi najskôr dohodila exp. Mafia. Vtedy ma Michal Svidník počul, no ja jeho nie. Nepomohlo ani SSB. Ráno som mal debatu s Dargovom a povedal som mu o mojom neúspešnom spojení s Michalom Svidník. O pár sekúnd na to Michala Svidník počul Dargov z exp. Echo na FM, no ja som ho vôbec nebral. Dargov mi ho dohodil a na SSB sa mi to nakoniec podarilo. Bol som strašne zvedavý na výškový profil trasy, tak som to doma hodil do stroja. To snáď ani nie je možné!
Lietalo to celkom slušne a dokonca si myslím, že na to, že som bol tak nízko, to nebolo až také najhoršie. Nemal som ambíciu vyhrať túto súťaž, to určite nie. Potešili ma všetky spojenia a ďakujem všetkým, čo sa ozvali.
73! Stano Dolné Trhovište SK-810
P.S. od Števa Zvolen : 5xP – perfektný výkon Stano, perfektný denník, perfektné fotky, perfektný raport, perfektný DX na Michala. Keby takých ako ty, bolo viacej. Len tak ďalej!!
Jano Korna
Blesk způsobuje tři druhy poškození
Napěťová špička
Indukce
A tlaková vlna blesku která je blízko zásahu velmi silná
pripúšťam, že to nebol priamy zásah, ale ten strom čo bol vedľa 10-15m to “kúpil” určite.
Jano-Korňa: Indukcia robí divy. Stačí poriadny blesk a citlivá elektronika môže ísť na druhý svet aj na vzdialenosť 1km od zásahu.
sice trochu uz zase odveci :
-pred cca 10 rokmi trafil blesk do (uplne tesne vedla) mojho Oplu, nam nic nebolo (troska usi a oci boli prekvapene:-)………. odisla riadiaca jednotka motora, vstrekovacieho cerpadla, zhavenia a nabijania. vsetci predomnou-zamnou isli dalej a………… po mna otec s lanom.
Tak v autě by se ti teoreticky nemělo nic stát ale teoretických je hodně věcí.
Felix Francova Lhota: Priznám sa Ti, že aj ja si už dlhšie kladiem otázku, za aký čas by som bol schopný demontovať stožiar s anténou, keby išla búrka. Keby bola blízko, asi by som to nechal zhodené na kopci a prášil by som stadiaľ preč.
Mates Brno & Števo ZV: Zámerne som v tej otázke nenapísal “odrazom od ionosféry”. V tomto nie som odborník, ale logicky mi pripadalo ako nepravdepodobné, že by to bolo odrazom od ionosféry. Pamätám si zo školy, že pri odraze od ionosféry tam je niečo ako pásmo ticha a nejakých 600km… Prepokladal som skôr odraz, alebo viacnásobné odrazy od terénnych prekážok, len teda nepoznal som slovo difrakcia.
Ďakujem vám obom a Matesovi teda obzvlášť za vyčerpávaciu odpoveď. Tie vzorce sú na mňa už trochu silná káva, ale v princípe som to hádam pochopil.
P.S. na tomto našom CBčku sa mi páči, že človek tu spozná kopu šikovných a rozumných ľudí.
EBH bylo super.
Poznal jsem na pásmu a poté i v realitě nové lidi a dostal do hlavy nové poznatky.
Např. Jak rychle dokážu shodit stožár i s 5/8 během bouřky následujícího dne večer nebo na jak dlouho se protáhne kecání s Nizozemcem 19AT026? .
Odpověď číslo 1# : … dejme tomu že rychle by bylo ještě pomalé slovo 😀
Odpověď číslo 2# : asi 90 minut když tomu podmínky dají na 27715 🙂
Ešte možno treba dodať, že casto sa pod pojmom “pozemna vlna” pre zjednodusenie rozumeju aj pripadne efekty v troposfere a na vyvysenom terene a pocita sa tam vsetko, co nejde odrazom od ionosfery alebo prazdnym priestorom. Ja som to skor pouzival striktne ako prenos signalu “v kontakte s povrchom zeme”, kde su najvacsie straty.
Mozno najlepsie je na to sa pozerat ako v tejto starej publikacii na obr.1, ako kombinaciu ciest od anteny k povrchu zeme na horizonte (https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/jres/68D/jresv68Dn7p819_A1b.pdf). Ten vypocet za tym je hodne zlozity, ale v principe su straty podla rovnice 1 tym vyssie, cim su anteny od seba dalej (x0), ale tym nizsie, cim dlhsia je cesta z anteny na horizont (x1, x2), to znamena cim je antena vyssie nad zemou. A to moze byt bud stoziar alebo kopec.
Cele to potom nazyvaju “sirenie pozemnou vlnou”, ale v skutocnosti striktne pozemna vlna je len ta cast uprostred.
Ahoj Stano,
pochybujem, ze mohlo ist o sirenie odrazom od ionosfery, tam je v zavislosti od vysky vrstvy (F, E, Es) skok 600-3000km a signal pomerne silny tak ako si to pozoroval na zaciatku EBH. Pod cca tych 600km je mrtva zona, pretoze pri uhle, ktory by tomu zodpovedal uz vlny prejdu danou vrstvou ionosfery a neodrazia sa (pri kolmom dopade sa odrazaju len vlny od cca 80m vyssie). Da sa to vycitat aj z tzv. ionosond: http://ol3z.com/index.php/technicky-koutek/173-delka-skoku-odrazem-od-ionosfery
Sirenie pozemnou vlnou tiez mozeme vylucit, tam klesa signal pomerne rychlo a dostane sa na desiatky km (ak niekto lahko komunikuje z kopca na 120 km, je to o tom, ze spojenie je vzduchom, ale zem uz zasahuje do Fresnellovej zony, takze sa dostavaju len vlny, ktore sa spravne ohli pozdlz povrchu zeme alebo ktore dopadli par km pred “cielom” a sirili sa dalej pozemnou vlnou).
Z toho mi vychadza, a mozno niekto znalejsi ma opravi, ze v podmienkach nasich pretekov sa najviac vyuziva kombinovane sirenie vln, zahrnajuce aj sirenie volnym priestorom, aj odraz/ohyb/difrakciu na troposferickych (pocasie) a terennych utvaroch.
Pochybujem, ze ale niekto presne dokaze pre rozne spojenia povedat ako sa odohrali, pokial neprebiehaju v priamej viditelnosti (plus este s ohladom na tzv. Fresnellovu zonu). Svoju ulohu mozu zohrat rozhrania vzdusnych mas (fronty, odlisne oblasti troposfery pri vychode a zapade slnka, chladnutie vzduchu pri inverzii alebo pocas trvania noci), ostre hrebene hor, ktore funguju ako nove slabe zdroje signalu a mozu ho tym padom dostat za horu (difrakcia na ostrej prekazke). Signal sa moze ciatocne sirit volnym priestorom a po narazeni na prekazku zas dalsim sposobom).
Ze to je zlozite sa mozes presvedcit napr. v tejto praci (https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/76477/F3-BP-2018-Dolotin-Dmitriy-Fyzikalni%20optika.pdf), kde spominaju v uvode niektore metody odhadu sirenia. Pozri si napr. obr.3.3
V Tvojom pripade ste napr. obaja aj Ty aj Michal mali pomerne dobry vyskopis na hreben Nizkych Tatier, to by davalo sancu na spojenie difrakciou na tychto kopcoch, plus nejake procesy suvisiace s vychodom slnka a odrazom/ohybom na prislusnych plochach vzdusnych mas ako dalsia moznost.
Asi k tomu treba pristupovat aj empiricky, sledovat podmienky v ktorych sa spojenia viac daria a potom take podmienky v buducnosti vyhladavat alebo predvidat.
Stano Vaše ranné spojenie nebolo odrazom, ale priamou tzv. prízemnou vlnou.
Keby bolo odrazom, bolo by to v úžasnej sile…a vy Ste sa ledva počuli…
Priatelia, ani som nečakal toľkú chválu.
Marconi: Ďakujem. Ak by bol záujem, kľudne tú fotku môžeš použiť.
Števo ZV: Ďakujem! 5xP tuším bola kedysi nejaká hudobná relácia 🙂
JanoKorna: Necítim žiadne pohoršenie. Na iných portáloch vídavam v diskusiách rôzne urážky a vulgarizmy. Mám kamoša, ktorému som hodil link na túto stránku a sám od seba mi povedal, že sa mu páči, že tu v komentoch nikto nikoho nezhadzuje, neuráža a skôr podporuje a povzbudzuje, no skrátka že to má úroveň. Díky.
Marián Strečno: Ďakujem a verím, že sa budeme ešte počuť a možno aj vidieť naživo niekde na stretnutí.
Mates Brno: Aj ja ďakujem za spojenia. Inak veľmi pekný článok si napísal. A gratulujem. O toľkých spojeniach ja môžem zatiaľ len snívať. Super že si mal štvornohého kamoša na portejbli. Keby som zobral ja môjho lapaja, neviem či by som ho ešte našiel. Ten keď chytí stopu, tak ide ako raketa ta het 🙂
Prosím info od skúsenejších: To spojenie s Michalom Svidník bolo odrazom? Bolo to ráno pred pol siedmou.
za pripadne pohorsenie diskusiou mimo temy sa ospravednujem Stanovi Dolne Trhoviste a obzvlast Marianovi Strecno :-)))
aby som to aspon trocha napravil:
STANO super ste to dali a tych vychodniarov ti tisko v kutiku zavidim 🙂
Tak po tom si ako sa hovorí “náš” a máš rád kľud.
Ja sa ale pamätám na svoj prvý DX na CB, bolo to do Bologne. Najprv sa mi všetci smiali, že si niekto robil z okolia srandu.
Keď mi však došla z Bologne domov obálka a v nej QSL lístok, tak sa mi smiať prestali a tíško v rohu závideli…
Aj jedno aj druhé je pekné. Kto vie ako tak anglicky, nemecky…a vie toho využiť sa môže aj na CBéčku “vyřádit” !!
Ahoj a dopočutia Janči!
Stano pekne si to “rozhodil” a dúfam, že opäť urobíme pekné spojenie.
Exp. Matej
Jano skús na svoju odbornú dišputu využiť fórum tomu určené.
Števo……mozno to tak z posledneho prispevku mozno nevypada, ale ver mi, nepatrim do tej skupiny.
– aj ked tomu technicky (ramcovo) rozumiem, TAK patrim do skupina co radsej pokecaju na CBcku po slovensky, cesky (a polsky- teda oni,…. ja idem neaku slovansko-goralsku miesanku, ale uz 20rokov si nahovaram, ze mi rozumeju :-)))). neako moc netuzim po spleti nemciny, talianciny, anglictiny co mi vykrikuje doma v izbe.
-ale chapem ze niekto ma z toho naramnu radost (a ja mu ju prajem), ked sa dokrici 1000km daleko……aj ja som sa uz dokrical, no co uz s nimy DXami, ked “na nasom kanali” vykrikuju 5-8s a citatelnost 4-5.
– ale nic to nemeni na tom ze CBcko doma pri DXovom obdoby vypinam, aby mi to doma nerobilo hluk a neiritovalo zvysok rodiny co im su DXi tak zaujimave, ako mne “novy odtien kabelky verzus topanky” pripadne neaka nova hra na hladkaci.
Jano si z tých ľudí, ktorí absolútne nechápu fakt, že keď je CB “zarušené” a podľa Teba ho treba vypnúť, tak PRÁVE VTEDY je to CB pásmo použiteľné na spojenia odrazom !!!
A vtedy, keď sa ty tešíš, že je ticho a nikde nikoho, tak práve vtedy je to CB pásmo nepoužiteľné na DXy. Vtedy sa využíva iba šírenie pozemnou vlnou a práve toto v EBH, SPL a Poľnom Dni my využívame.
Zhrnutie: na závody potrebujeme “na hov**” podmienky, aby sme mohli robiť spojenia po SR+ČR. Keby si chcel ale robiť dlhšie spojenia (Nemecko, Grécko, Turecko, Anglicko) vyhľadával by si práve “také rušenie” ako bolo v sobotu na začiatku závodu.
števo dik, si mi potvrdil moju (zatial) teoriu. mame tu (v nasich koncinach) HAM-CB kolegu ktory ma pravidelne nabada: jano urob si uz konecne N-ko a uvidis co to je vysielanie…….2m meter to je pasmo a nie zasustane, zarusene CBcko. ( berem ze su obdobia v lete keby je CBcko najlepsie vypnut)
-doma mam kratku bielu palicu a neakeho cinana na pocuvanie a vobec sa mi nezda ze by som tam toho pocul neako zazracne na direkt viac ako na CBcku (predpokladam ze na 2m kazdy ide aspon cca40w z mobilky).
Pekne si to tam rozchodil na tom kopčeku, len čo je pravda! A ďakujem za spojenie, Stano! Trochu som sa potrápil pri hľadaní Tvojej kóty v mape, lebo česká stránka EBH uvádzala nadmorskú výšku 450m, ale stačilo pár zoomov okolo Dolného Trhovišťa a nakoniec som to našiel. A si predstav, že ja som o 1000m vyššie na Michala Svidník vobec nenarazil :-(.
Ja som z EBH vložil článok na stránky CB klubu Česká Lípa, tak koho by to zaujímalo, je tu: https://cbdx.cz/clanky/eter-bez-hranic/mates-brno-na-ostruzne
Jano z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že nešlo !
Dokonca niekedy ani 50W a smerovka nestačí. QRM o ostatných staníc v závode.
Iné by to bolo pri absolútne čistom pásme, ale nikdy som to neskúšal.
pekne, pekne :-))
ja som tento rok nepocul ani uhornianske sedlo (minule 2 QSO) a Michala Svidnik som ani nepocul (pred rokom QSO).
PS: by ma zaujimalo ako by to slo-neslo na 145MHz, 5w, vsesmerove anteny ?? ci je ten 2meter az taky zazracny (alebo ho zazracnym robi povolenych 100w a smerovka)
To si ešte nevidel moju…ale stíham? Nemstíham.
Tá fotka antény so západom Slnka by mala kandidovať na titulku v CB REPORTe…