Tretia augustová sobota je už niekoľko rokov rezervovaná na jeden z vrcholov slovenskej CB sezóny.
Práve v tento víkend (17.-18. augusta) organizuje Slovenský CB rádioklub už 17. ročník najstaršej CB súťaže na Slovensku. Ako každá, aj táto súťaž má svoje špecifiká. Preto si ich teraz poďme priblížiť.
1. Prihlasovanie a štartovné
Rovnako ako vlani, ani tento rok sa netreba prihlasovať. Stačí jednoducho vyjsť niekam na vysoký kopec, alebo len malý krtinec za dedinou, či dokonca rozložiť techniku v záhradnom altánku – proste vysielať z portejblového pracoviska. Neprideľujeme žiadny súťažný znak, každý predsa máme svoju volačku, či názov expedície. Prihlásenie do súťaže sa uskutoční až samotným zaslaním denníka na vyhodnotenie.
Štartovné sa neplatí. Náklady na ceny každoročne pokrýva pokladňa SCBR. Ak chce niekto podporiť finančne alebo hmotne organizáciu samotnej súťaže, môže tak urobiť individuálne po dohode s organizátorom.
2. Platné spojenia
Azda najviac omieľaný je fakt, že do súťaže sa počítajú len spojenia uskutočnené na území Slovenskej republiky. Hoci cébečkárov na Slovensku je omnoho menej ako v susednej Českej republike, chceme touto klauzuou upriamiť pozornosť staníc na záapdnom Slovensku práve na kolegov na východe. Slovensko je hornatá krajina, cez ktorú signál len ťažko prechádza, no práve to by malo byť cieľom – pokúsiť sa prekonať slovenské kopce a pretlačiť signál v smere východ-západ a naopak.
Tým nenavádzam na ignorovanie českých staníc, ktoré budú v čase CBPD na kopcoch. Práve naopak – počas tohto víkendu sa otvára ďalšia šanca na pekné a dlhé spojenia, ktoré je možné započítať do denníka Slovenskej alebo Českej portejblovej ligy. Českí portejblisti budú určite na kopcoch zbierať, či len rozdávať body.
3. miesto vysielania
Je ľubovoľné (viď ods. 1). Mapka ukazuje miesta ohlásených štartov, nie je to však prihlásenie a nárokovanie nejakej kóty. Ak sa na jednom kopci stretnú dvaja záujemci o účasť v súťaži, je len na ich dohode, ako CBPD absolvujú. Je však vrcholne neetické prísť na ohlásenú kótu a narobiť tak nepríjemnosti ďalšiemu účastníkovi súťaže.
4. Denník
Pre spracovanie výsledkov je pre organizátora najprijateľnejšia forma elektronická, konkrétne DeníkCL6 (autor Bohouš Česká Lípa). Použitie tohto programu nie je podmienkou účasti. Prijímame denník v akejkoľvek elektronickej či papierovej (no čitateľnej) podobe. Po minulé roky s tým nebol problém, preto verím, že aj v tomto roku spracovanie a odoslanie denníka zvládnete. Denník môže odoslať aj stanica, ktorá vysielala, no nechce byť hodnotená v konečnom poradí. Takýto denník sa použije na kontrolu ostatných denníkov.
Pri opravovaní chýb budeme tolerovať jednopísmenkové preklepy vo volačke alebo QTH. Napr. zápis Palo Bratilava /p Kamz9k JN88NE bude uznaný. Chýbajúca volačka, QTH, alebo iné povinné údaje podľa propozícií však budú viesť k škrtnutiu spojenia.
5. Domasedi
Slovo, ktoré mnohí nemajú radi, no vhodnejší jednoslovný ekvivalent sme doposiaľ nenašli. Obšírnejšie povedané sú to tí cébečkári, ktorí z domácich QTH volajú súťažiace stanice na kopcoch a svojím reportom im pridajú zopár bodíkov. Portejblisti sú im za to veľmi vďační a ak je dosť času, okrem reportu a lokátora s nimi prehodia aj zopár viet. Preto rovnako ako v Éteri bez hraníc zostavíme poradie domasedov a najlepším (najaktívnejším) pošleme im diplomy.
Tým, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa CBPD, prajem veľa úspechov a pekných spojení, tým, ktorí váhajú nad účasťou, dávam do pozornosti odpočítavanie v pravom hornom rohu stránky…
Ak vás zaujímajú ďalšie podrobnosti, pridajte komentár k článku, určite naň odpoviem, aj keď to nemusí byť okamžite.
73, Marconi PE