Jesenné CB/PMR stretnutie v Partizánskom bolo ozaj jesenné. Práve v sobotu 22. septembra prišlo prvé výrazné jesenné ochladenie a ranný dážď. No aj tak sa priestory penziónu a reštaurácie Salaš plnili od rána cébečkármi (nielen ) z rôznych kútov Slovenska.
Program stretnutia bol jednoduchý – jesenné stretnutie je hlavne o bilancovaní a vyhlasovaní výsledkov dvoch najväčších slovenských CB súťaží. Každoročne však pripravujeme nejaký zaujímavý program.
Števo Zvolen, za ním vpravo Cyro Zvolen, oproti nim Jano Žiar n/Hronom, pri druhom stole Tomáš Fiľakovo
V úvodnom príhovore Marconi Partizánske (SK-424) spomenul nedávne oslavy 80. výročia založenia mesta. Osadu Baťovany a fabriku na výrobu bicyklov a obuvníckych strojov založil nevlastný brat Tomáša Baťu – Ján Antonín Baťa v roku 1938. Pri tej príležitosti domáci rádioklub KAPA vysiela až do konca roka pod príležitostnou značkou OM80PAR.
úvodný príhovor Marconiho Partizánske
Dôvodov na oslavu bolo aj počas stretnutia dosť. Do Partizánskeho totiž prišli hlavne účastníci Éter bez hraníc a CB poľný deň. Mikrofón si vzal Števo Zvolen SK-525 a začal netradične. Krátko po skončení Éteru bez hraníc totiž vyhlásil tipovaciu súťaž, kto uhádne prvú trojku. To sa ešte nikomu v histórii nepodarilo. Tento rok však jeden tip bol veľmi blízko k správnemu poradiu. Roman Modra (SK-811) uhádol prvých dvoch a od vyhodnocovateľa získal aj chutnú cenu.
Víťaz tipovacej súťaže Roman Modra s pohárom sušených hríbov
Po vzore českých kolegov sme potom všetci spoločne zatlieskali operátorom 3 slovenských kontrolných staníc. Diplom si osobne prišiel prevziať Foxo Banská Bystrica (SK-708) vysielajúci z Kaktus Majáku (JN98JS).
operátor kontrolnej stanice Foxo Banská Bystrica
V EBH 2018 sa ozvalo 92 slovenských staníc z domácich QTH. Diplomy z prvej päťky si prišli osobne prevziať
Michal Štvrtok – 5. miesto
Flipper Nitra (SK-803) – 4. miesto
Diplomy pre prvú trojicu (1. Krokodíl Veľké Lovce, 2. Stará Vrana Nitra, 3. Hiriburu Palárikovo) prezval Jano Nové Zámky (SK-628). Všetkých portejblistov však potešil fakt, že sme na stretnutí videli nové tváre a mohli ich priradiť k hlasom z vysielačiek. Úsmevy na tvári vyvolal brejk z publika – Vlado Banská Bystrica sa hrdo prihlásil k poslednému miestu v kategórii domasedov.
Výsledky EBH boli zverejnené už dávnejšie, takže poradie nebolo žiadnou novinkou. Tretie miesto získala expedícia Dolina a pohár prišiel prevziať Koník Bojnice (SK-729).
Koník Bojnice (exp. Dolina)
Druhé miesto obsadili Roman (SK-811) a Marek Modra, ktorých poznáme pod názvom exp. Križiaci.
exp. Križiaci
Víťazom sa opäť stal Milan Senica, ktorý vysielal z Veľkej Javoriny. Okrem pohára za prvé miesto dostal aj putovný pohár, ku ktorému musel organizátor pridať ďalší drevený podstavec pre mená víťazov, pretože ten pôvodný sa zaplnil.
Na záver spoločná fotografia víťazov slovenskej časti EBH, ktorí sa nestratili ani v celkovom medzinárodnom poradí.
Za stolom zľava Démon Dubnica (SK-588), Martin Tn. Teplice (SK-693), Satelit Dubnica (SK-280)
Po vyhodnotení sme spoločne začali rozoberať úpravu propozícií pre Éter bez hraníc do ďalších rokov. Števo Zvolen ako hlavný organizátor SK časti spravil štatistiku, z ktorých lokátorov sa vyhráva: Jednoznačne dominujú Veľká Javorina (JN88UU) a Veľká Lúka (JN99JC), dvakrát k výhre dopomohol Veľký Kriváň (JN99ME) a raz Lomnický štít (KN09CE). V Čechách takéto kóty organizátori zablokovali. Preto prišiel Števo s návrhom pokusne na jeden rok zablokovať lokátory JN88UU a JN99JC pre potreby organizátorov (napr. kontrolné stanice). Po krátkej diskusii mimoriadnym hlasovaním členov SCBR sme tento návrh odsúhlasili a propozície pre rok 2019 budú doplnené o ďalšie dva lokátory.
Potom prišlo na rad vyhodnotenie Slovenského CB poľného dňa, ktorý vyhodnocuje Marconi Partizánske. Začal tým, že potvrdil platnosť propozícií do budúceho roka v zmysle vysielania z územia Slovenska a platnosti len slovenských spojení.
Z domácich QTH sa ozvalo 82 staníc, ktoré rozdávali spojenia. Najviac bodov (kilometrov) nazbierali 1. Dušan Dolný Pial – 1405, 2. Stará Vrana Nitra – 1065, 3. Aďo Šaľa – 1039). Všetky diplomy im prevzal Jano NZ, ktorý cestou domov cébečkárom na južnom Slovensku určite robil kuriéra…
Poháre za najdlhšie spojenie (TOP DX) si prevzali Mates Brno a Marconi Partizánske za spojenie s Michalom Svidník, ktorý však na stretnutie neprišiel. Za tretie miesto v TOP DX si vzájomne pogratulovali Pascal Bratislava (SK-793, exp. Saigon) a Tomáš Fiľakovo (exp. Apollo).
TOP DX – Mates Brno – 333 km
TOP DX – Marconi Partizánske – 273 km
TOP DX – Pascal Bratislava (exp. Siagon) a Tomáš Fiľakovo (exp. Apollo) – 234 km
V hlavnom poradí súťažných portejblových tímov sa vyhodnocovalo od posledného miesta. Na rozdiel od EBH nikto okrem vyhodnocovateľa nevedel, ako závod skončil. Rozdiely medzi niektorými miestami boli len zopár bodov, a rozhodovala každá chyba v denníku. Prvá trojka bola prekvapením pre všetkých a v tipovacej súťaži bol iba jeden správny tip na víťaza.
Na treťom mieste skončili Róbert (SK-790) Fiľakovo a Tomáš Fiľakovo (exp. Apollo) vysielajúci z Kráľovej hole (KN08BV).
CBPD – 3. miesto – exp Apollo
Po vymenovaní všetkých súťažiacich ostali už len dve volačky – Mates Brno a Jano Nové Zámky, SK-628. Po celý čas sedeli pri jednom stole oproti sebe a vôbec netušili, že aj v konečnom poradí budú tesne vedľa seba.
V strede Jano NZ a vpravo Mates Brno tesne pred vyhlásením výsledného poradia
Nakoniec mal viac šťastia Jano Nové Zámky (SK-628), ktorý vyhral CBPD prvýkrát, na druhom mieste skončil Mates Brno. A opäť spoločná fotografia víťazov CB poľného dňa spolu s pohármi diplomami. Všetci dostali aj sponzorský darček – knihy “Baťovany – Partizánske na pohľadniciach”, ktorá bola vydaná pri príležitosti založenia mesta.
zľava: Mates Brno – 2. miesto, Jano NZ – 1. miesto a exp. Apollo – 3. miesto
V diskusii sa hovorilo o všeličom. Róbert Fiľakovo prišiel s poznámkou, že nebola vyhodnotená fotografická súťaž. V množstve povinností na to vyhlasovateľ Marconi Partizánske zabudol, ale zároveň oznámil, že víťazná fotografia bola zverejnená v poslednom čísle CB REPORTu a spravil ju Lukáš Senica na Veľkej Javorine. Róbert Fiľakovo všetkých prekvapil a víťazovi venoval aj cenu.
Róbert Fiľakovo a Milan Senica pri odovzdaní ceny pre víťaznú fotografiu
Diskutovalo sa aj o tom, kto a odkiaľ by mal robiť kontrolnú stanicu. Niekoľkí portejblisti si túto funkciu vyskúšali a zhodli sa na tom, že je to zodpovedná a pomerne náročná úloha a začínajúci cébečkár by mohol mať veľké problémy ju zvládnuť.
Pokúsili sme sa spoločne určiť termín jarného stretnutia na Remate, no podarilo sa len určiť dva-tri možné termíny. Onedlho zverejníme anketu, ktorý z termínov by vám vyhovoval. Rovnako aj termín Zimného CB závodu bude určený dodatočne a aj to len za podmienky, že sa nájde ďalšia pomocná ruka/hlava na vyhodnocovanie denníkov. Súčasní vyhodnocovatelia CB súťaží – Palo Bratislava (SPL), Števo Zvolen (EBH) a Marconi Partizánske (CBPD a ZCBZ) sú natoľko pracovne vyťažení, že je potrebné zapojiť aj ďalších členov SCBR, prípadne iných cébečkárov.
Potom prišiel na rad ďalší program. O ten sa postaral Démon Dubnica (SK-588), ktorý pripravil 25-minútové komentované video z tohtoročného Rádio-aktívneho putovania Slovenskom. Zožalo veľký potlesk a tí, ktorí neboli na stretnutí, budú si ho môcť o pár dní pozrieť na internete.
CB stretnutie navštívili takmer 4 desiatky cébečkárov z takmer celého Slovenska (chýbal len východ), dokonca niektorí stihli aj rádioamatérske stretnutie na Drozdove. Aj po skončení oficiálnej časti programu mnohí ostali sedieť v sále, alebo fajčili na krytej terase a rozoberali rôzne témy zo života. Podaktorí si dali obed a postupne sme sa začali rozchádzať. Poslední účastníci sa dvíhali krátko po štrnástej. Ďakujeme všetkým za návštevu Partizánskeho a tešíme sa na ďalšie stretnutia v éteri či osobne.
už ako dôchodca ale naďalej sa venujem nastavovaniu vozidlových anzén aj meraniu frekvenčnej stability CB
Som rád že som bol pozrieť. Aspoň som videl tých čo som už viackrát počul v éteri.
Stretnutie bolo super a aj video o putovaní po Slovensku. Na videu ma udivilo že v niektorých mestách sa im nik neozval na pásmach aj keď to bolo dosť propagované.
Jano Žiar